O mši sv. Proč vůbec nevadí, že mě mše nebaví? – P. Jakub Tůma

Kde se mše sv. vzala?

Co se při ní děje?

A jak je možné propojit mši sv. s každodenním životem?

Ve stručném povídání se pokusíme hledat odpovědi nejen na tyto otázky spojené se mší svatou, největším zázrakem na Zemi, který přitom máme den co den doslova na dosah ruky.

Jak byste se mladým představil?

Pocházím z Třebíče. Knězem jsem pátým rokem a pátým rokem také sloužím jako farní vikář (lidově řečeno kaplan) ve farnosti u kostela sv. Tomáše v Brně. Svůj čas se snažím dělit (pokud možno spravedlivě) mezi Boha, lidi a přírodu, hlavně hory.

Jak jste se dostal k tématu přednášky? Proč zrovna o něm budete povídat?

To je docela vtipné. Jako slepý k houslím. Jeden kamarád, kněz, mi říkal, že ho prosili organizátoři diecézního setkání mládeže o krátké povídání o mši sv., že prý o to sami mladí mají zájem. Já jsem mu řekl, že jsem o mši sv. měl kdysi v naší farnosti duchovní obnovu a že mu klidně pošlu svoji přípravu. A asi jsme se úplně nepochopili, protože najednou mi zavolala slečna z centra mládeže, že prý slyšela, že bych rád tu přednášku o mši na diecézku vzal. No a tak jsem tady.

Proč by se měli mladí o toto téma zajímat?

Když si to vezmeme, tak na mši sv. strávíme poměrně velkou část svého života. Většinou minimálně hodina jednou týdně – to dělá za rok víc jak 50 hodin, a to není zrovna málo. Když něčemu člověk věnuje tolik času, tak by asi měl vědět, proč to dělá a co vlastně vůbec dělá.

Co byste chtěl, aby si mladí z vaší přednášky odnesli?

Chtěl bych, abychom si všichni znovu připomněli, že mše sv. není jen nutná povinnost nebo nudný rituál, ale že je to především setkání s živým Ježíšem, který nás miluje a kterému na nás záleží.

Chtěl byste mladým ještě něco sdělit?

Hlavně se sami co nejvíc modlete a poctivě se ptejte, co od vás Bůh v životě chce. To nic, dokonce ani to nejlepší setkání mládeže na světě, nikdy nemůže nahradit.

Categories:

Tags: