Umělé oplodnění otevřeně – vrchol medicíny i obchod s lidskou bolestí – Mgr. Hana Juránková

Co vše se skrývá pod pojmem umělé oplodnění? Jaká jsou úskalí dárcovství pohlavních buněk? Mají lidé skutečně „právo na dítě“? Jak se k tomu staví církev?

Během přednášky i společné diskuze se dotkneme kritických bodů umělého oplodnění ze zdravotního, psychologického i křesťanského pohledu.

Jak byste se mladým představila?

Ve zkratce: Molekulární bioložka, maminka dvou princezen a baví mě tvořit.

Vystudovala jsem Molekulární biologii a genetiku na PřF MU, rok strávila studiem doktorátu a poté pracovala ve firmě GeneProof jako laborantka kontroly kvality. Aktivně se účastním života ve farnosti Brno-Židenice a v současné době si užívám mateřskou dovolenou.

Jak jste se k tématu umělého oplodnění dostala?

Už na gymplu jsem téma vnímala jako problematické. Přišlo mi, že reklamní masáž je všude, ale stejně o tom mladí málo ví. A jako křesťanku mě zajímalo, jak se k tématu mám postavit. Proto jsem si téma začala studovat, pročítala si k tomu církevní dokumenty atd. a nakonec to spojila i se studiem molekulární biologie.

Proč by se měli mladí o toto téma zajímat?

Protože je to stále více aktuální. Přibývá párů, které mají problém s početím. Reklamní masáž je čím dál silnější. Je snadné nechat se zmanipulovat.

Co od účastníků očekáváte?

Já se na to těším. Přednášku jsem měla už před 3 lety a doteď vzpomínám, jak mladí nad tématem přemýšleli, diskutovali, bavili se o tom. Doufám, že se nám to podaří i letos.

Co byste chtěla, aby si mladí z vaší přednášky odnesli?

Hlavní je, aby se něco dozvěděli. Aby znali potřebné informace, ale viděli i důsledky umělého oplodnění. Pak se v tématu zvládnou orientovat a budou se o tom moct bavit třeba se svými kamarády.

Categories:

Tags: