Svobodně kyberprostorem – Lukáš Lazecký

Přednáška o nástrahách i možnostech svobodného pohybu v počítačových sítích z pohledu uživatele, který se nebojí, ale nehodlá polevovat ze svých zásad ani se vystavovat zbytečnému riziku. Zamyšlení nad často přihlíženými zásadami pro bezpečné použití sociálních sítí a populárních aplikací.

Jak byste se mladým představil?

Absolvoval jsem studia psychologie na Filozofické fakultě v Brně. V rámci služby u Policie ČR jsem se minulých devět let věnoval problematice kybernetické kriminality v rámci Služby kriminální policie a vyšetřování. Mimo to se zabývám tématy sociální psychologie a komunikace například v praxi systémů Krizové intervence a péče o oběti trestných činů, náhradní rodinné péče a činnosti Antikonfliktních týmů Policie.

Jak jste se k tématu kyberbezpečnosti dostal? Proč zrovna o něm budete přednášet?

Kybernetika a vůbec technologie mi byly od malička blízké. První kontakt jsem zažil ještě jako žák na základní škole, kdy jsem v rámci kroužku tvořil první pokusy s programováním v jazyce Basic na počítačích PMD a Atari, ale to je z dnešní technologické perspektivy opravdový pravěk. Později se přidala také záliba ve vědeckém přístupu k pohledům na lidskou duši a v určitém životním okamžiku se tyto životní i profesní záliby prostě potkaly v poměrně zajímavá dobrodružství.

Proč by se měli mladí o toto téma zajímat?

Nejsem zastánce démonizace internetu. Je to nástroj, který může velmi dobře sloužit i skvěle bavit. Dává člověku možnost projevit své nelepší i nejtemnější stránky. V dnešní době a našich zeměpisných a kulturních vodách je vlastně propojení skrze elektronická zařízení s jinými lidmi přirozenou součástí života. Podobně jako silniční doprava, která tady historicky taky není extra dlouho, má však jistá pravidla či zákonitosti a skýtá rovněž i nebezpečí.

Jestli někdo váha přijít se podívat na Vaši přednášku, co byste mu poradil?

Ať se rozhoduje ve svobodě :-), ale neočekává, že dostane návod na virtuální nezranitelnost.

Co od účastníků očekáváte?

Že se nebudou bát projevit svůj názor anebo se prostě zeptat.

Co byste chtěl, aby si mladí z vaší přednášky odnesli?

Naději, že virtuální prostředí samo o sobě nikoho ani o Víru ani důvěru v člověka nepřipraví, leč jako každé jiné prostředí má přirozené zákony a rizika která však lze snížit. Zásadní je nebát se v pravý čas, třeba když se něco nepovede, nebo někdo nehraje fér okamžitě vyhledat nebo mít připraveného správného spojence pro nesnáze.

Categories:

Tags: