Setkání s Bohem “mezi vojáky a v africkém Mali?” – npor. Mgr. Jaroslav Zoubek

Kde všude se dá setkat s Boží láskou? Je práce vojenského kaplana v armádě poslání? Kam až nás Bůh může poslat při službě lidem… Jsou hranice mezi lidmi a státy i hranicemi pro Boha? Zkusme si na tyto i jiné otázky odpovědět během povídání s vojenským kaplanem, který se účastnil s vojáky AČR dvou zahraničních misí, v Afghánistánu a v Mali.

Jak byste se mladým představil?

Jsem člověk, který vyslechl Boží volání do služby, a přesto si není úplně jistý tím, že vše dělá tak jak Bůh chce

Kdo je to vojenský kaplan?

Službě vojenského kaplana občas někdo říká „evangelizace v armádě“, ale naše služba není evangelizační. Já bych ji spíše nazval „pre-evangelizací.“ Nejsme tu proto, abychom vedli vojáky k víře, ale hlavně proto, abychom jim byli po ruce, když to potřebují. Vojákům pomáháme vždy, když o to požádají (kaplan nikdy nemluví o Bohu první, ale až se voják zeptá). Také jsme k dispozici velitelům, kteří dělají často nelehká rozhodnutí. Vojenský kaplan může přispět k tomu, aby se při tomto rozhodování brali vojáci jako lidské bytosti a ne jako „čísla“. Celkově se tak snažíme do armády vnášet lidský rozměr.

Proč by se měli mladí o toto téma zajímat?

Je to společenská otázka, takže se týká nás všech. Mladý člověk by měl mít přehled o tom, co se okolo něj děje (v armádě, v nemocnici, ve vězení, ve světě …). A zároveň, každý věřící by měl sloužit jak Bohu, tak i člověku. Mladý člověk může, podobně jako vojenský kaplan, sloužit lidem ve svém okolí.

Jestli někdo váhá přijít se na vaši přednášku podívat, co byste mu poradil?

Jestli opravdu váhá, tak ho upřímně zvu a doufám, že nebude zklamán. Svoji přednášku beru také jako ukázku toho, že kdokoliv z nás je Božím dítětem, které je zváno ke spolupráci s ním.

Chtěl byste mladým ještě něco sdělit? (co nezaznělo, co by mělo zaznít atd.)

Snad jen toto: Tato sobota je pro vás. Můžete zde mnohé zjistit, najít, či také ztratit. A ať to dopadne jakkoliv, buďte si jisti, že Bůh nikdy nikoho neopouští a neopustí. A kdyby vám bylo sebe lépe, či sebe hůře, Bůh je vždycky s vámi!

Categories:

Tags: